Shembja e Teatrit, Presidenti Meta sot në Kushtetuese: Do kërkoj shpalljen antikushtetues të ligjit - Bota Sot
Shembja e Teatrit, Presidenti Meta sot në Kushtetuese: Do kërkoj shpalljen antikushtetues të ligjit

Shqipëria

Shembja e Teatrit, Presidenti Meta sot në Kushtetuese: Do kërkoj shpalljen antikushtetues të ligjit

Më: 24 korrik 2019 Në ora: 12:06
Ilir Meta

Ndërkohë që artistë e qytetarë, të mbështetur kreu i PD dhe ish-deputetë të opozitës hynë brenda sallës së Teatrit Kombëtar, e teksa jashtë policia e mban godinen e rrethuar, vjen lëvizja e radhës e Presidentit Ilir Meta.

Zyra per shtyp e presidentit ben me dije se “Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta do të shkojë sot në ora 13:00 në Gjykatën Kushtetuese për të depozituar kërkesën për shpalljen antikushtetuese të ligjit për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar”.

Me heret, teksa ndodhnin perplasjet mes artisteve qe jane ne mbrojtje te TK dhe policise, Meta reagoi me nje apel te forte, si me poshte:

Rrethimi me policë i Teatrit Kombëtar dhe përplasjet fizike me komunitetin e artistëve, të cilët janë aty në mbrojtjen e një prej vlerave të trashëgimisë tonë historike, kulturore e kombëtare, janë një ngjarje e shëmtuar dhe e turpshme.

I bëj thirrje Policisë së Shtetit të respektojë artistët dhe të mos i dhunojë ata fizikisht në ushtrimin e së drejtës së tyre për të protestuar ndaj një vendimi abuziv e korruptiv për prishjen e godinës së Teatrit, dhe as t’i lëndojë ata shpirtërisht, në respekt të dinjitetit njerëzor dhe kontributeve të vyera që kanë dhënë për artin e kulturën kombëtare.

As sampistët e Ramiz Alisë nuk e kanë prekur me dorë Edmond Budinën në dhjetor ’90! Shumë turp! Shumë turp! Shumë turp!.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...