Moti ndryshon në fundjavë, vjen paralajmërimi i frikshëm për plazhet shqiptare - Bota Sot
Moti ndryshon në fundjavë, vjen paralajmërimi i frikshëm për plazhet shqiptare

Shqipëria

Moti ndryshon në fundjavë, vjen paralajmërimi i frikshëm për plazhet shqiptare

Më: 2 gusht 2019 Në ora: 20:12
Foto ilustrim

Në fundjavën e kaluar reshjet e shiut, era e fortë dhe situata e trazuar në bregdet sollën vdekjen e dy personave dhe të paktën rrezikimin e jetës së dhjetëra të tjerëve.

Këtë fundjavë, situata e motit parashikohet të destabilizohet sërish. IGJEUM ka përcjellë parashikimin e motit nga ku lajmëron se në fundjavë pritet të ketë disa reshje shiu të dobëta si dhe erë të fortë kryesisht në pjesën e dytë të ditës.

Parashikimi i motit sipas Instituti të Gjeoshkencës:

Sot pasdite (e premte, dt.02) dhe nesër (e shtunë, dt.03), në përgjithësi, priten reshje të dobëta (siç tregohet në tabelë,

respektivisht për secilin qark).

Në zona të kufizuara të qarqeve mund të shfaqen reshje në formën e shtrëngatës, por më të mundshme në qarqet e veriut dhe

në qendër, sidomos në zonat malore (dhe ato pranë tyre).

TEMPERATURAT

Nesër (e shtunë, dt.03) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 22 / 31 °C

në vendet e ulëta: 24 / 34 °C

në vendet malore: 17 / 32 °C.

ERA

Sot pasdite (e premte, dt.02) dhe nesër (e shtunë, dt.03) era do të vazhdojë të fryjë e lehtë, por deri mesatare gjatë pasditeve

(për momente të shkurtra deri e fortë), sidomos në bregdet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...