Meta, mesazh të fortë opozitës, i kujton rastin e Serbisë: U përball, e mundi, i vuri prangat Millosheviçit - Bota Sot
Meta, mesazh të fortë opozitës, i kujton rastin e Serbisë: U përball, e mundi, i vuri prangat Millosheviçit

Shqipëria

Meta, mesazh të fortë opozitës, i kujton rastin e Serbisë: U përball, e mundi, i vuri prangat Millosheviçit

Më: 8 gusht 2019 Në ora: 09:01
Ilir Meta

Kreu i shtetit, Ilir Meta ka kete mengjes nje tjeter mesazh te forte. Duke kujtuar se 18 tetori po afron, dhe se zgjedhjet jane e vetmja zgjidhje per vendin, apeli i presidentit kete mengjes i adresohet posacerisht opozites.

“Vetëm duke qëndruar në anën e ligjshmërisë dhe pjesëmarrjes në institucione, opozita mund të ndihmojë vendin, demokracinë, drejtësinë, por edhe vetveten”- thekson Meta.

Ai i kujton opozites rastin e Serbise, teksa nenvizon se “nëse opozita në Serbi do të priste që Millosheviçi të dënonte Millosheviçin, apo të garantonte zgjedhje të lira e të ndershme, padyshim që edhe sot e kësaj dite ai mund të ishte në pushtet po të mos i pushonte zemra”.

Postimi i Metës:

Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje. Vetëm duke qëndruar në anën e ligjshmërisë dhe pjesëmarrjes në institucione, opozita mund të ndihmojë vendin, demokracinë, drejtësinë, por edhe vetveten. Nëse opozita në Serbi do të priste që Millosheviçi të dënonte Millosheviçin, apo të garantonte zgjedhje të lira e të ndershme, padyshim që edhe sot e kësaj dite ai mund të ishte në pushtet po të mos i pushonte zemra.
Por opozita mori vendimin më të drejtë duke u bashkuar, duke u përballur me të dhe duke e mundur. Më pas i vuri prangat dhe e përcolli për në gjykatën e Hagës. Ndaj zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje për demokraci dhe drejtësi.
Çdo gjë tjetër është justifikim, alibi dhe bashkëfajësi!
18 tetori po afron!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...