Vrasësi i “Diabolik” është shqiptar, hetimet janë fokusuar në Ballkan - Bota Sot
Vrasësi i “Diabolik” është shqiptar, hetimet janë fokusuar në Ballkan

Shqipëria

Vrasësi i “Diabolik” është shqiptar, hetimet janë fokusuar në Ballkan

Më: 9 gusht 2019 Në ora: 18:22
Vrasësi i “Diabolik” është shqiptar

Kush e tradhtoi kreun e bandës italo-shqiptare Fabrizio Piscitelli, i njohur ndryshe me nofkën “Diabolik” dhe që kanë lodhje me Camorran? Kjo mbetet një enigmë për policinë, e cila tani po heton për vrasje të llojit mafioz. Dikush e nxori atë në pritë Dhe fakti që ai shkoi në një takim në Parco degli Acquedotti dhe tani pas një serie arrestimesh të bandave kriminale, po i çojnë hetuesit tek shqiptarët. “Diabolik”, ka pasur marrëdhënie të ngushta me shqiptarët, por siç duket kohët e fundit ai qëndronte larg tyre.

Mbrëmjen e së mërkurës,  Piscitelli ishte vetëm me shoferin e tij, i cili është një ekspert i arteve parciale, që kishte qenë me të për rreth dhjetë ditë. Por kubanezi që jeton prej vitesh në Romë, konsiderohet si mjaft i besuar për ultrasin e Lazios.

Seria e ekzekutimeve sipas hetuesve  ka nisur që nga vrasja e shefit të Ndranghetas, Vincenzo Femia, në 2013, që në Romë nuk kishte një krim mjaft i diskutueshëm, por që solli plot pasoja.

Provat

Nga mbrëmja e së mërkurës, policia e drejtuar nga Luigi Silipo dëgjuan tridhjetë dëshmitarë, familjare, miq dhe të njohur. U mor në pyetje edhe shoferi kuban, që ishte ulur me të në një stol natën e vrasjes. Ishte ai që bëri thirrjen për ndihmë, por nuk do të tregonte me kë kishte takim Piscitelli.  “Unë nuk e di, ai vetëm më kishte kërkuar të më shoqëronte sepse patenta  e tij ishte pezulluar dhe i duhej një shofer”, ka thënë kubanezi në polici. Diablo u qëllua plotësisht në befasi, ai që ishte gjithnjë aq i kujdesshëm.

Çfarë kanë filmuar kamerat e sigurisë?

Hetuesit po rikrijojnë orët e fundit të jetës dhe ditët e fundit të Diabolik, të kaluar mes miqve të Veriut, gruas së tij Rita dhe vajzave të tyre. Asnjë incident i dhunshëm ose mosmarrëveshje nuk është shfaqur. Policia po shikon gjithashtu pamjet e regjistruara nga një kamerë private,  e vendosur në katin e dytë të një ndërtese në ‘Via Lemonia’, pikërisht përpara vendit ku u vra Diablo. Një djalë dhe një grua, dëshmitarët okularë, kanë  treguar një vrasës të kamufluar me veshje sporti, të veshur me një T-shirt të gjelbër të errët.

Jeta kriminale e Fabrizio Piscitelli

Në vitin 2016 Piscitellit, iu konfiskuan 2 milion euro nga Guardia di Finanza. Në vitin 2013 ai u arrestua, sepse ai u konsiderua nga hetuesit si qendra e një rrjeti të trafikut të drogës midis Spanjës dhe Italisë.

Në 2015, Diabolik u konsiderua përgjegjës, së bashku me ultras të tjera, për zhvatje ndaj presidentit të Lazios, Claudio Lotito. Emri i Piscitelli u shfaq edhe në gazetat e Mafia Capitale, me prokurorët që e konsideruan Diabolik në krye të një grup kriminel italo-shqiptar, të quajtur “Batteria di Ponte Milvio”, që kanë lidhje me bosin e Camorras, Michele Senese, ‘O Pazz’.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...