Rama shfajëson partinë: Valdrin Pjetri gënjeu në mirëbesim

Shqipëria

Rama shfajëson partinë: Valdrin Pjetri gënjeu në mirëbesim

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 11:35
Valdrin Pjetri

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në twitter reagon ndaj dorëheqjes së Valdrin Pjetrit.

Rama justifikon arsyen pse partia nuk mundi te verifikonte te kaluaren e Pjetrit   

"Valdrin Pjetri nuk është kriminel! Ai ka shërbyer në administratë si nëpunës korrekt qysh në kohën e qeverisjes së PD. Çfarëdo të ketë bërë 19 vjeç nuk e bën kurrësesi njeriun një kriminel! Por fshehja e ngjarjes është e patolerueshme dhe pasojat për Shkodrën të pajustifikueshme! 

Partitë nuk verifikojnë dot të dhëna individuale jashtë afateve të përcaktuara nga shtetet për dëshminë e penalitetit. Ato merren vetëm me kërkesë nga policia ose prokuroria. Koha të fusim në ligj afate verifikimi shtetëror të kandidaturave para regjistrimit të tyre në zgjedhje!

Një kandidat që gënjen në mirëbesim dhe në formularin e vetëdeklarimit s’mund të lerë në baltë zgjedhësit dhe partinë që e ka besuar. Ai duhet të përjashtohet nga gara pa mundur të regjistrohet në zgjedhje dhe ta marrë të plotë gjithë përgjegjësinë e vetëdeklarimit të rremë.

Jo vetëm kaq,po është koha të nisë verifikimi shtetëror i të gjitha vetëdeklarimeve të politikanëve e punonjësve të shtetit që kanë firmosur.Çdo vetëdeklarim i rremë duhet të sjellë përjashtim dhe dënim penal.Përgjegjësia individuale s’mund të ketë më asnjë fije kosto kolektive." 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat