Humbja e Fatos Baxhakut, reagon Basha: I tronditur nga lajmi, humbëm një pioner të gazetarisë - Bota Sot
Humbja e Fatos Baxhakut, reagon Basha: I tronditur nga lajmi, humbëm një pioner të gazetarisë

Shqipëria

Humbja e Fatos Baxhakut, reagon Basha: I tronditur nga lajmi, humbëm një pioner të gazetarisë

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 18:51
Lulzim Basha

Ndarja nga jeta e gazetarit të njohur Fatos Baxhaku është përcjellë me një mesazh të ndjerë nga kreu i PD-së Basha, i cili shkruan në rrjetin social se sot Shqipëria ka humbur një pioner të gazetarisë dhe njërin ndër të parët që mbrojti të drejtat e njeriut në epokën post- komuniste shqiptare.

Ky është mesazhi i Bashës:

Mësova i tronditur për ndarjen e parakohshme nga jeta të gazetarit, publicistit dhe historianit Fatos Baxhaku.

Një ikonë e gazetarisë së re të Shqipërisë, asaj që lindi si tribunë e fjalës së lirë, bashkë me demokracinë në vitin 1991, Fatos Baxhakut si shumë pionierëve të tjerë të fushës, iu desh të përshkonin të parët shtegun e pashkelur të profesionit dhe etikën e profesionit në të njëjtën kohë. Ai ishte për shumë vjet edhe gazetar, edhe profesor i gazetarisë, edhe polemist e replikues, edhe sindikalist i gazetarëve, edhe mbrojtësin e të drejtave të njeriut.

Fatos Baxhaku i përket asaj plejade gazetarësh që kontribuan më së shumti që të mos e linin gazetarinë të humbte thelbin e vet e të bëhej nga mbrojtëse e interesit publik, në zgjatim të interesave okulte. Në këtë fushë Baxhaku spikati në mësimdhënien e gazetarisë, por edhe si një shembull integriteti profesional dhe pavarësie.

Pionier i reportazhit e dokumentarit televiziv, gazetaria shqiptare është me fat që pati për thuajse 30 vjet shërbimet e Fatos Baxhakut. Fatkeqësisht ato nuk do t’i ketë më, por do të shfrytëzojë si thesar trashëgiminë e tij.

Në këto momente të vështira i gjendem pranë familjes, në humbjen e pangushëllueshme të njeriut të tyre më të dashur. U prehtë në paqe!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...