“Ika me një çantë dore në Suedi” Mërgimtarja shqiptare rrëfen udhëtimin në 1995 dhe si ia doli mbanë

Shqipëria

“Ika me një çantë dore në Suedi” Mërgimtarja shqiptare rrëfen udhëtimin në 1995 dhe si ia doli mbanë

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 23:29
Rita Cifligu

Rita Cifligu u largua me fëmijët e saj në vitin 1995 drejt Suedisë pa dokumente, pasi në atë kohë në Shqipëri mbeti pa punë ajo dhe bashkëshorti i saj.

Bashkëshorti i saj që prej vitit 1992 ishte larguar nga Shqipëria drejt Gjermanisë. Në Suedi ajo aktualisht punon në komunën e qytetit të Malmos.

Rita kujton fillimet e vështira në Suedi, në një vend të ri, dhe ku nuk kishte në vitet e para as shqiptarë. Në fillim ajo punoi në disa shtëpi Suedeze, dhe pas 4 vitesh, kur u pajisën me dokumentet e rregullta ajo dhe bashkëshorti i saj nisën të punonin dhe të integroheshin në shoqërinë Suedeze.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat