Mbetjet në grykëderdhjen e Drinit/ Specialistët: Ndotja alarmante, sa më parë një zgjidhje - Bota Sot
Mbetjet në grykëderdhjen e Drinit/ Specialistët: Ndotja alarmante, sa më parë një zgjidhje

Shqipëria

Mbetjet në grykëderdhjen e Drinit/ Specialistët: Ndotja alarmante, sa më parë një zgjidhje

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 12:48
Mbetjet në grykëderdhjen e Drinit

Në grykëderdhjen e lumit Drin në Lezhë mbetjet paraqesin një situatë mjaft alarmante.

Dora e njeriut vijon që të jetë një ndër shkaktarët kryesorë të ndotjes së mjedisit, kësaj here me hedhjen e mbeturinave në lumenj.

Specialisti i mjedisit Jak Gjini bën me dije se situata është mjaft alarmante pasi dëmi nuk është vetëm për shëndetin dhe gjallesat në këtë zonë pasi malet me mbeturina shëmtojnë bukurinë e kësaj zone.

Ndotja e ujërave mbetet një problem shqetësues prej vitesh i cili nuk po di të marrë zgjidhje duke krijuar kështu dhe një impakt negativ edhe për turizmin në Lezhë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...