Mashtrimi i “Besës” me 3.7 milionë euro, janë prekur mbi 800 persona - Bota Sot
Mashtrimi i “Besës” me 3.7 milionë euro, janë prekur mbi 800 persona

Shqipëria

Mashtrimi i “Besës” me 3.7 milionë euro, janë prekur mbi 800 persona

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 13:51
Foto ilustrim

Skema e mashtrimit në fondacionin “Besa”, me kredi-dhënie fiktive, rezulton të ketë prekur mbi 800 persona, të cilët janë kredi-marrës dhe klientë.

Detajet kanë dalë pas arrestimit të drejtoreshës së filialit të fondacionit, Albana Imami.

Kjo bëhet e ditur për Top Channel nga burime zyrtare pranë grupit hetimor që këtë çështje po e heton prej më shumë se një viti, për të zbuluar se kush ishin personat e përfshirë në skemën e kredi e fiktive.

Në vitin 2014-të, Albana Imami rezultonte vetëm me 0.1% kapital te ‘Besa’, rreth 11 milionë lekë të vjetra.

Rreth 3.7 milionë euro është shumë e përfituar nga një skemë mashtrimi e një filiali të një fondacioni për kredi-dhënie. Për këtë arsye, mbrëmjen e së martës, policia e Tiranës ka vënë në pranga 7 persona, mes tyre drejtoresha e degës, Albana Imami, oficer të kredi-dhënies, si dhe Orkida Driza, personin që merrej me gjetjen e klientëve për të aplikuar për kredi. Ndërsa një tjetër person është shpallur në kërkim.

Për të 8 personat, rëndojnë dy akuza, ajo e skemës mashtruese dhe piramidale si dhe vjedhja duke shpërdoruar detyrën.

Kjo skemë mashtrimi është kuptuar nga drejtuesit e fondacionit të cilët kanë bërë kallëzim në policinë e Tiranës, se një pjesë e stafit të tyre po përfitonte nëpërmjet kredive fiktive, shuma të mëdha parash.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...