Pishinat jashtë standardit - Bota Sot
Pishinat jashtë standardit

Shqipëria

Pishinat jashtë standardit

Më: 25 gusht 2019 Në ora: 18:55
Pishina

Një pjesë e mirë e pishinave në kryeqytet vazhdojnë të jenë jashtë standardeve të higjienës, pasi e kryejnë manualisht pastrimin e ujit.

Në një intervistë për RTV Ora, mjeku i higjienës Gimian Dokle tha se monitorimet e kryera nga Autoritetit Shëndetësor Rajonal kanë gjetur subjekte që shkelin standardet e higjienës.

Gimian Dokle: Trajtimi manual e bën lehtësisht të cenueshëm ujin kur frekuentuesit e pishinave nuk respektojnë rregullat higjieno sanitare për tu futur në basenin e ujit. Uji është përdorim i përbashkët dhe jo privat dhe këtu duhet të kesh  parasysh edhe përgjegjësinë kolektive, jo vetëm private. 

Sipas Dokles mungesa e higjienës dhe mbipopullimi në pishina sjell dhe shtimin e infeksioneve që transmetohen tek qytetarët.

Gimian Dokle: Një tregues tjetër është edhe mbi popullimi, do të thotë mos respektimi i kapaciteteve, sidomos në fundjavë. Kryesisht problemat kanë qenë te pjesa e agresivitetit të ujit, klorit dhe pH, që e bën ujin agresiv dhe kjo shkakton irritim të lëkurës. Infeksionet janë si  bakteriale dhe infeksionet që lidhen me pjesën mikorbiale. 

Mjeku i higjienës rekomandon zbatimin e rregullores së brendshme për çdo operator, që përfshin larjen në dushe para dhe pas përdorimit të pishinës për të shmangur prekjet nga infeksionet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat