Rasti i Zhaklina Petos/ Nesër pyetet eksperti nga KED

Shqipëria

Rasti i Zhaklina Petos/ Nesër pyetet eksperti nga KED

Më: 3 shtator 2019 Në ora: 17:37
Zhaklina Peton

Nesër në orën 14:00 Këshilli i Emërimeve në Drejtësi do pyesë ekspertin që bëri raportin e verifikimit për Zhaklina Peton.

Ndërkohë për rastin e kësaj të fundit KED, e ndaloi nga gara për në Gjykatën Kushtetuese.

Ndërkohë që Gjykata e Apelit Administrativ kërkon t’i hapet edhe një herë vlerësimi i kësaj kandidateje.

Në vendimin që Top Channel disponon thuhet se rezulton e provuar që kandidatja për në Gjykatën Kushtetuese, Zhaklina Peto nuk është njoftuar nga KED për kohën dhe zhvillimin e mbledhjes, së bashku me relacionin e përgatitur ndaj saj.

Në fakt sikundër përmendet më tej edhe pala e paditur pra Këshilli e ka pranuar këtë fakt duke e lidhur me ngarkesën e madhe.

Siç kuptohet vendimi i KED që e ndalon Peton për në garën drejt kushtetueses është kryer për kriterin e pasurisë.

Nga ana tjetër në vendimin e Gjykatës së Apelit përmendet se janë bashkuar dy padi të kërkueses Zhaklina Peto, nga njëri prej të cilëve ajo ka hequr dorë gjatë gjykimit.

Gjykata e Apelit shton se në kushtet kur KED vepron si organ kolegjial është në diskrecionin e tij marrja e vendimit të lejimit për kandidim.

Ndaj ky vendim i KED që e ndalon nga gara profesoreshën e juridikut rikthehet i shfuqizuar pranë të njëjtit institucion.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat