Liria e medias, Adelheid Feilcke: Duhet bërë më shumë për profesionalizimin e gazetarëve - Bota Sot
Liria e medias, Adelheid Feilcke: Duhet bërë më shumë për profesionalizimin e gazetarëve

Shqipëria

Liria e medias, Adelheid Feilcke: Duhet bërë më shumë për profesionalizimin e gazetarëve

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 18:24
Adelheid Feilcke

Adelheid Feilcke, drejtoresha për departamentin evropian në DW në një intervistë për RTV Ora tha se media në Shqipëri është e ndikuar nga politika.

Ajo vuri theksin tek rritja e standardit dhe profesionalizmit të gazetarëve, si një nga shtyllat kryesore të demokratizimit.

Adelheid Feilcke: Në Shqipëri ndryshe nga vendet e tjera, nuk flitet për monopolizimin e medias, por duke pasur parasysh faktorët e pronarëve dhe faktorët politike kanë ndikim të fortë te gazetarët, situata nuk është shumë e mirë.

Një aspekt qe rëndon situatën e medias në Shqipëri është standardi profesionist i gazetarëve. Duhet bërë më shumë për profesionalizmin e gazetarëve. Pronarët duhet të marrën parasysh edhe rritjen e standardeve të gazetarëve, pasi rritet edhe kredibiliteti i medias.

Liria e shtypit është një nga shtyllat e demokratizimit dhe një nga shtyllat për të integruar në Bashkimin Evropian.

Standardi profesional duhet të sigurohet. Një aspekt i dytë është ndikimi politik. Përderisa në Shqipëri skena politike është kaq e polarizuar, duhet luftuar për lirinë. Pra gazetarët nuk duhet të jenë të lidhur me njërën anë. Nëse krijohet liria, krijohet edhe besimi ndaj medias.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...