Shije dhe gatime tradicionale, "Vi N'Shëngjin" mbledh turistë në zonën bregdetare - Bota Sot
Shije dhe gatime tradicionale, "Vi N'Shëngjin" mbledh turistë në zonën bregdetare

Shqipëria

Shije dhe gatime tradicionale, "Vi N'Shëngjin" mbledh turistë në zonën bregdetare

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 16:52
Foto

Festat lokale gjithmonë e më shumë po vihen në funksion të nxitjes së turizmit. E tillë është edhe "Vi N’Shëngjin", që ka në qendër shijet dhe traditat e gatimit të zonës bregdetare.

Shijet dhe tradita e gatimeve tradicionale të Shëngjinit u prezantuan në një festë.

Emërtimi është përzgjedhur në vetën e parë,  "Vi N'Shëngjin", dhe numri i qytetarëve që u bënë pjesë e saj ishte i madh. Veç mundësisë për të provuar shijet tradicionale apo recetat e reja të mjeshtrave të Kuzhinës, organizimi i dha jetë zonës bregdetare tashmë që turistët janë të më të paktë.

Qytetari 1: "Mirë shumë. U kënaqem".

Qytetari 2: "Kemi nevojë me u bashku. Me qënë një".

Qytetari 3: "Festat gjithmonë janë të mira. Për festa gjithmonë njerëzit janë të gëzuar".

Kryebashkiku i Lezhës Pjerin Ndreu tha se kjo mbështetja për evente të tilla do të jetë e vazhdueshme me qëllimin që Lezha të bëhet një qender e rëndësishme kulturore.

Pjerin Ndreu: "Që t'i japim ritëm jetës së qytetit dhe ta bëjmë qytetin më të jetueshëm, më të gëzueshëm".

Organizimi i festave të tilla shihet si një mundesi e mirë për të promovuar gatimet tradicionale të zonës me qëllim për të tërhequr sa më shumë vizitor vendas dhe të huaj.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...