Protestë për shtëpitë/ Banorët e Qafëzezit kërkojnë më shumë kompesim pas tërmetit

Shqipëria

Protestë për shtëpitë/ Banorët e Qafëzezit kërkojnë më shumë kompesim pas tërmetit

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 20:06
Foto

Nisja e punimeve për ndërtimin e shtëpive të dëmtuara nga tërmeti në fshatin Qafzez, të Ersekës, ka sjellë edhe reagimin e banorëve, të cilët përveç vështirësive me të cilat përballen prej 1 qershorit, kur banesat e tyre thuajse u rrafshuan, tani ngrenë shqetësimin se vlerësimi i dëmit për ta ka qenë i padrejtë.

Dëmet e banesave janë vlerësuar në masën 25 mijë deri në 1 mln lekë të rinj ndërsa shumë prej tyre nuk janë përfshirë në listat e personave që u është dëmtuar banesa.

Në 1 qershor qindra familje në qarkun e Korçës u dëmtuan si pasojë e tërmeteve të njëpasnjëshëm. Më të prekur ishin fshatrat Floq, Qafzez dhe Vidohovë por edhe pse për ta u dha premtimi se banesat do të rindërtoheshin pa nisin shirat e vjeshtës, ritmi i punimeve është minimal ndërsa nuk dihet se ku do ta kalojnë dimrin këto familje të mbetura në qiell të hapur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat