Kujdes! 5 raste me salmonelë konstatohen ne QSUT - Bota Sot
Kujdes! 5 raste me salmonelë konstatohen ne QSUT

Shqipëria

Kujdes! 5 raste me salmonelë konstatohen ne QSUT

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 20:53
Foto

Pesë raste me salmonelë janë konstatuar në Spitalin Infektiv në QSUT. Instituti i Shëndetit Publik sqaron se analizat janë kryer te pacientët që janë paraqitur me probleme gastrointestinale, kryesisht me të vjella dhe diare.

Po sipas ISHP kjo është një situatë e zakonshme sezonale dhe se nuk ka rrezik për përhapjen e epidemive nga bakteri i salmonelës. Shenjat që tregojnë se personi është prekur përfshijnë diarrenë, ethet dhe të vjellat, të cilat shfaqen 12-72 orë pas infeksionit dhe sëmundja mund të vazhdojë përgjatë një jave. Rreziku për t’u infektuar është më i lartë në verë për shkak se ky bakter në temperatura të larta gjen terren të shumohet.

Për shkak të infeksioneve të ndryshme bakteriale ditët e fundit Spitali Infektiv është përballur me fluks pacientësh, numri i të cilëve ka shkuar deri në 200 brenda një ditë.

nga ana tjetër kanë vazhduar dhe kontrollet për të zbuluar ushqime që importohen në Shqipëri jashtë standardeve. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njoftoi se ka sekuestruar 27 ton fileto pule nga Brazili, të cilat rezultuan me prezencë të salmonelës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...