Bllokohen mishra dhe ushqime me myk në portin shqiptar - Bota Sot
Bllokohen mishra dhe ushqime me myk në portin shqiptar

Shqipëria

Bllokohen mishra dhe ushqime me myk në portin shqiptar

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 08:43
Autoriteti Kombëtar i Ushqimi ka bllokuar në portin e Durrësit 46.2 ton file pule që vinin nga Brazili.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimi ka bllokuar në portin e Durrësit 46.2 ton file pule që vinin nga Brazili.

E kjo bëhet më alarmante kur shesh se si supermarketet në Tiranë e rrethe tregtojnë produkte të skaduara, me myk, i mbajnë në rafte me ndryshk dhe në kushte të papërshtatshme higjieno-sanitare.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka publikuar së fundmi disa pamje se si mbahen produktet ushqimore në disa markete në vend. 5.5 milionë lekë ka qenë masa e gjobës për tre supermarkete në Tiranë.

Ndërsa në Portin e Durrësit AKU bllokoi 46.2 ton, fileto pule dhe kafe që vinin nga Brazili. Nga kontrolli   rezultoi se mishi i pulës rezultoi me salmonelë, ndërsa kafja nuk përmbushte kushtet e sigurisë ushqimore.

Vetëm një ditë më parë, mjekët e infeksionistë bënë të ditur për A2 se viroza që mori përmasat e një epidemie në Tiranë u shkaktua nga salmonela.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...