Botohet në Fletoren Zyrtare ligji për Koncesionet, gati Kepi i Rodonit - Bota Sot
Botohet në Fletoren Zyrtare ligji për Koncesionet, gati Kepi i Rodonit

Shqipëria

Botohet në Fletoren Zyrtare ligji për Koncesionet, gati Kepi i Rodonit

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 16:11
Foto

Pas rrëzimit të dekretit të Presidentit në seancën e parë plenarë, mazhoranca nuk ka ngurruar që të botojë në fletoren zyrtare ligjin për koncesionet dhe PPP-të.

Me ndryshimet e bëra kabineti i Edi Ramës e ka shtyrë me 3 muaj hyrjen në fuqi të kufizimeve që të mos jepen më PPP me ofertë të pakërkuar. Edhe pse kjo ishte një nga argumentet e Presidentit Ilir Meta  për ta kthyer ligjin për rishqyrtim, PS nuk e mori parasysh. Duke i hapur rrugë qeverisë shqiptare për dhënien me koncesion të Kepit të Rodonit për ndërtimin e Porteve të Jahteve në vijën bregdetare jugore të Gjirit të Drinit, rreth 7 km larg Kepit te Rodonit.

Një muaj më parë ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku shpalli garën për ndërtimin e portit të jahteve, duke lënë afat vetëm një muaj për paraqitjen e dokumenteve.

Ndërsa dokumentet duhet të jenë vetëm në gjuhën shqipe. Në këtë mënyrë përjashtohen dhe kompani të tjera të mëdha që mund të jenë të interesuara. Kepi i Rodonit pritet të jepet me koncesion për 35 vite me qëllim ndërtimin e një porti të Jahteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat