BE gati t’i ofrojë ndihmë Shqipërisë, Mogherini mesazh sensibilizues Ramës - Bota Sot
BE gati t’i ofrojë ndihmë Shqipërisë, Mogherini mesazh sensibilizues Ramës

Shqipëria

BE gati t’i ofrojë ndihmë Shqipërisë, Mogherini mesazh sensibilizues Ramës

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 21:24
Federica Mogherini

Përmes një mesazhi solidarizues, shefja në largim e politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini i shprehu keqardhjen kryeministrit Edi Rama mbi situatën e krijuar në vend si pasojë e lëkundjeve të djeshme sizmike.

Mbi tërmetet shkatërruese që goditën Shqipërinë duke plagosur dhjetëra njerëz dhe shkatërruar ndërtesat dhe infrastrukturën, Mogherini uroi shërim të shpejtë për gjithë të dëmtuarit.

Po kështu nënvizoi gatishmërinë e Bashkimit Evropian për të ofruar ndihmë, përfshirë edhe përmes mekanizmit të mbrojtjes civile.

Për sa i përket Ramës, ky i fundit anuloi udhëtimin e tij për në New York, në javën ministrore të Asamblesë së Përgjithshme të KB-së, shkruan TCH.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...