Tërmetet/ Presidenti i PE: Evropa e gatshme të ndihmojë në rikonstruksionet - Bota Sot
Tërmetet/ Presidenti i PE: Evropa e gatshme të ndihmojë në rikonstruksionet

Shqipëria

Tërmetet/ Presidenti i PE: Evropa e gatshme të ndihmojë në rikonstruksionet

Më: 23 shtator 2019 Në ora: 12:44
Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli ka reaguar për situatën e krijuar në Shqipëri pas një serie tërmetesh këto tre ditët e fundit. Pasi jep mbështetje për të gjithë shqiptarët, Sassoli thekson se Evropa është gati të ndihmojë në rikonstruksioin e dëmeve që shkaktuan tërmetet.

“Në këto orë të vështira, ne qëndrojmë me qytetarët shqiptarë. Mendimet tona janë te ata që janë plagosur apo kanë humbur shtëpitë. Evropa është gati të ndihmojë në rimëkëmbjet dhe rikonstruksionet”, shkruan presidenti i PE-së.

Mesazhe mbështetëse dhe ndihma janë ofruar për Shqipërinë edhe nga institucionet e tjera ë BE-së, si dhe nga disa shtete evropiane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...