Situata pas tërmetit, Rama i kërkon ndihmë inxhinieres Luljeta Bozo - Bota Sot
Situata pas tërmetit, Rama i kërkon ndihmë inxhinieres Luljeta Bozo

Shqipëria

Situata pas tërmetit, Rama i kërkon ndihmë inxhinieres Luljeta Bozo

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 17:29
Edi Rama dhe Luljeta Bozo

Kryeministri shqiptar Edi Rama, mbajti një takim në zyrën e tij me ish-pedagogen e Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, njëkohësisht edhe inxhiniere, Luljeta Bozon, së cilës i kërkoi ndihmë sa i takon fazës së ekspertimit të godinave të dëmtuara në tërmetin e 26 nëntorit.

Në takimin që pati në fokus dëmtimet e tërmetit u tha se deri më tani nuk është dënuar asnjë arkitekt apo inxhinier si përgjegjës për dëmet e shkaktuara.

Bozo u shpreh se licencat e inxhinierëve apo arkitektëve nuk duhet të jepen nga ministria por nga Urdhri i Inxhinierëve.

“Duhet të ecim me një platformë se si të organizohet ndërtimi. Nuk ka një të dënuar për cenimin e lejes së ndërtimit. Më jep energji. Ishalla në moshën tuaj unë kam gjysmën e energjisë suaj. Jeni një burim sigurie më shumë për njerëzit. Ne po bëjmë një paketë të standardeve të riparimeve”, u shpreh Rama.

Luljeta Bozo është tanimë një figurë mjaft popullore për publikun shqiptar, prej reagimeve të saj të shumta sa i takon çështjes së standardeve të ndërtimit në Shqipëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat