Dëborë në Dardhë, zbardhet fshati malor - Bota Sot
Dëborë në Dardhë, zbardhet fshati malor

Shqipëria

Dëborë në Dardhë, zbardhet fshati malor

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 12:11
Foto

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në Dardhë.

Fshati malor është zbardhur paraditen e kësaj të marte.

19 kilometra në juglindje të Korçës, në një lartësi gjeografike impresionuese mbi 1300 m, që vetvetiu e çon përfytyrimin te dimri i gjatë me borë, te pranverat e ndezura nga blerimi, te vjeshtat me palete piktoreske prej ylberi, Dardha ia ka dalë të bëhet e njohur anembanë vendit, jo vetëm për natyrën dhe klimën e saj, por sidomos për traditat, kulturën e të jetuarit dhe për njerëzit e shquar.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat