Kriza në Iran/ Mediat amerikane: Shqipëria nuk ka aftësi për të vepruar në Lindjen e Mesme - Bota Sot
Kriza në Iran/ Mediat amerikane: Shqipëria nuk ka aftësi për të vepruar në Lindjen e Mesme

Shqipëria

Kriza në Iran/ Mediat amerikane: Shqipëria nuk ka aftësi për të vepruar në Lindjen e Mesme

Më: 11 janar 2020 Në ora: 07:11
Iran

Mediat amerikane duke marrë shkas nga deklarata e fundit e Presidentit Amerikan, Donald Trump, se vendet e Lindjes së Mesme mund të futen në NATO, analizojnë edhe rastin e Shqipërisë.

Gazeta prestigjioze, Washington Post, në një analizë të sajën, mendon se Shqipëria nuk ka aftësi të mjaftueshme në armatime apo edhe aftësi për të vepruar në Lindjen e Mesme. Aq më tepër që Shqiperia, sipas “The Washington Post”, nuk ka interesa në rajonin e Lindjes së Mesme.

“The Washington Post” shkruan se: “Kur Donald Trump i referohet NATO-s, presidenti do të thotë vërtet aleatë të Europës dhe partnerë të ngushtë, atëherë ai mund të jetë i aftë për diçka. Është e qartë se Uashingtoni nuk mund t’i kërkojë Lituanisë, Shqipërisë ose Portugalisë të bëjë shumë në Lindjen e Mesme – ata nuk kanë as aftësi logjistike dhe as aftësi për të vepruar atje në mënyrë të pavarur dhe interesat e tyre në rajon nuk janë të mjaftueshëm për të kapërcyer këto kufizime. Por disa aleatë dhe partnerë europianë (Britania, Suedia) kanë aftësinë dhe/ose aftësinë e nevojshme, ndërsa të tjerët (Greqia, Hungaria) kanë interesa jetike në rrezik për të parandaluar fluksin e refugjatëve nga Lindja e Mesme që është një rajon i trazuar. Disa vende si (Italia, Franca, Gjermania) i kanë të dyja”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat