Përhapet sëmundja e lisë në Memaliaj, 15 fëmijë të sëmurë vetëm në një shkollë - Bota Sot
Përhapet sëmundja e lisë në Memaliaj, 15 fëmijë të sëmurë vetëm në një shkollë

Shqipëria

Përhapet sëmundja e lisë në Memaliaj, 15 fëmijë të sëmurë vetëm në një shkollë

Më: 18 shkurt 2020 Në ora: 12:40
Foto ilustrim

Rreth 15 nxënës të shkollës 9-vjeçare në Memaliaj janë prekur nga sëmundja infektive e lisë.

Shumica e tyre kanë shfaqur temperaturë dhe janë mbushur me puçra në pjesën më të madhe të trupit.

Burime për Abc News bëjnë me dije se e njëjta situatë paraqitet dhe te fëmijët e kopshtit, ku ka shumë fëmijë të prekur nga infeksioni.

Autoritetet shëndetësore nuk kanë dhënë ende asnjë njoftim nëse ka një epidemi në këtë zonë.

Sëmundja e lisë së dhenve (variçela) është sëmundje që e kalojnë pothuajse të gjithë fëmijët dhe përveç bezdisë, kruajtjeve e problemeve që kanë në ditët e sëmundjes, një problem edhe më i madh janë shenjat që kjo sëmundje mund të lërë në lëkurë, të cilat besohet se mund të jenë të parikuperueshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat