Gazetat e huaja: Edi Rama përveç nga diaspora shqiptare, tash përfitoi edhe nga Brukseli mbi një miliard euro në emër të tërmetit - Bota Sot
Gazetat e huaja: Edi Rama përveç nga diaspora shqiptare, tash përfitoi edhe nga Brukseli mbi një miliard euro në emër të tërmetit

Shqipëria

Gazetat e huaja: Edi Rama përveç nga diaspora shqiptare, tash përfitoi edhe nga Brukseli mbi një miliard euro në emër të tërmetit

Më: 18 shkurt 2020 Në ora: 12:56
Edi Rama

Lëkundje të forta tërmeti janë regjistruar rreth orës 11 në Shqipëri nme 26 nentor te vcitit te kaluar. Sipas njoftimeve të IGJEUM tërmeti ka qenë 5.2 ballë, 18 kilometra në verilindje të Durrësit duke sktkuar 50 viktima dhe qinda te lenduar. ermenti i fundit ne Shqiperia mobilizoi shiptaret, simdos ata en diapsore te cilet perve e ndihmave ata arriten te grumbullojne me miliona euro ne drejtim te Durresit dhe Tiranës per “nënën  Shqiperi”. Edi Rama i keq i mire, pervec nga diaspora shqiptare, tash perfitoi edhe nga Brukseli mbi një miliard euro në emër të tërmetit, kane shkruar mediat e huaja, raporton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra

Nga Brukseli, mbi një miliard euro për të ndihmuar Shqipërinë. 

Donatorët e mbledhur në Bruksel të hënën mblodhën 1.15 miliardë euro për të mbështetur Shqipërinë pas tërmetit që goditi vendin në nëntor. Zvicra do të paguajë 10.2 milion franga.

Konferenca e donatorëve ndërkombëtarë e organizuar të hënën në Bruksel mblodhi 1.15 miliardë euro (rreth 1.22 miliardë franga) për të ndihmuar Shqipërinë, njoftoi presidenti i Komisionit Evropian. Kjo duhet të bëjë të mundur riparimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti në fund të nëntorit.

“Lajm i mirë për popullin e Shqipërisë: ne e kemi tejkaluar objektivin tonë për rindërtimin e Shqipërisë dhe kemi arritur një total prej 1.15 miliardë eurosh, përfshirë 400 milion kontribute evropiane”, ka cicëruar Ursula von der Leyen. Këto kontribute janë ato të Komisionit, Shteteve Anëtare dhe Bankës Evropiane të Investimeve (EIB).

 

“Mesazh i fortë për popullin shqiptar”

“Jam i kënaqur me këtë mbështetje. Edhe një herë, Evropa është e bashkuar kur ka më shumë rëndësi, “tha Ursula von der Leyen. “Ky është një mesazh i fortë për popullin shqiptar: ne kujdesemi për ta! Tani do ta zbatojmë me shpejtësi këtë iniciativë, “tha komisioneri i zgjerimit Oliver Varhelyi në llogarinë e tij në Twitter, trasnmeton agjencia e lajmeve “Presehva Jonë”

“Ai shkon përtej ëndrrave të mia më të egra”, tha kryeministri shqiptar Edi Rama pas njoftimit të premtimeve. Duke ardhur në Bruksel për këtë konferencë, Edi Rama kishte paralajmëruar se vendi i tij do të ishte “në telashe” nëse konferenca e donatorëve nuk do të mblidhte të paktën 400 milion euro për të riparuar dëmet e shkaktuara nga tërmeti vdekjeprurës në fund të nëntorit.

Tërmeti vrau 51 njerëz dhe dëmtoi më shumë se 80,000 ndërtesa. “Vlerësimi pas tërmetit i përgatitur së bashku me Bankën Botërore, KB dhe BE është mjaft shqetësuese, sepse vlerëson dëmet në më shumë se një miliard euro”, tha Edi Rama gjatë një takimi me gazetarët, përpara shpalljes së rezultateve të konferencës. “Për një vend me një GDP prej 13.5 miliardë, është një shumë e madhe që tejkalon mundësitë e asaj që ne mund të bëjmë vetëm,” shtoi ai.

Kryeministri e kishte sqaruar se nuk e priste konferencën të mblidhte një shumë të tillë, por “një minimum prej 40% (prej saj) sepse përndryshe do të ishim në telashe”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat