Meteorologia: Kjo javë e freskët, në vijim do përballemi me temperatura mbi 40 °C

Shqipëria

Meteorologia: Kjo javë e freskët, në vijim do përballemi me temperatura mbi 40 °C

Më: 26 maj 2020 Në ora: 12:35
Foto ilustrim

Në një lidhje direkte me edicionin e lajmeve në Ora News ka qenë meteorologia Adjola Bani e cila ka treguar si do jenë temperaturat gjatë kësaj jave dhe në fillim të qershorit. Ajo shprehet se kjo javë do jetë me e freksët se java e kaluar dhe temperaturat do arrijnë deri në 26-27 gradë celcius. Ndërsa gjatë verës do përballemi me temperatura shumë të larta ku do arrijnë mbi 40 gradë celcius.

“Kjo jave do jetë e freskët në krahësim me javën e parë, temperaturat do shkojnë deri në 26-27 gradë. Reshjet do vijojnë të mbeten prezente gjatë kësaj jave, sidomos në zonat malore dhe zonat e ulta. Në zonat bregdetare reshjet do jenë të pakta.

Fillimi i qershorit do nise me prezencen e vranësirave, kryesisht në mesditë dhe më shumë do jenë të fokusuara në vendet malore. Zonat bregdetare, qëndra e territorit dhe jugu do karakterizohen nga moti i kthjellët.  Vlera termike do kenë një rritje gradualet, ku javën e parë do arrijnë 28-29 gradë. Javën e dyte do kemi rritje të temperaturave në mbi 30 gradë.

Temperaturat në kontinentin e Europës veriore do jetë njesoj si të 2019. Do kemi temperatura shumë të larta, jo vetëm në Shqipëri dhe Ballkan por edhe në Europën qëndrore. Edhe kjo verë do sjellë temperatura shumë të larta mbi 40 grade celcius.  Do kemi masaj ajrore të shpeshta me origjinë nga Afrika”, ka treguar meteorologia Adjola Bani

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat