Basha: Rama është kundër pronës private dhe përfiton në kurriz të pronarëve - Bota Sot
Basha: Rama është kundër pronës private dhe përfiton në kurriz të pronarëve

Shqipëria

Basha: Rama është kundër pronës private dhe përfiton në kurriz të pronarëve

Më: 2 qershor 2020 Në ora: 17:37
Pamje nga takimi

Kryetari i PD Lulzim Basha ka pritur në një takim në selinë blu, përfaqësues nga shoqata e pronarëve. 

Përmes një postimi në Facebook, Basha shkruan se i gjithë korpusi ligjor dhe veprimet e qeverisë Rama, kanë qenë kundër pronës private dhe në shërbim të planeve korruptive të biznesmenëve të lidhur me të.

Kryeopozitari pranoi edhe fajin e PD për këtë çështje dhe tha se kryeministri Rama nuk ka interes raportin e drejtësisë dhe të së drejtës së tyre, por ajo ka interes vetëm një grusht individësh që përfitojnë në kurrizin e pronarëve.''

Postimi i plotë

''Gjatë takimit me përfaqësues nga shoqata e pronarëve, ndamë shqetësimin për qëndrimin dhe lobimin negativ të qeverisë Rama për çështjen e pronave.

I gjithë korpusi ligjor dhe veprimet e qeverisë Rama, kanë qenë kundër pronës private dhe në shërbim të planeve korruptive të biznesmenëve të lidhur me të, pjesë e të cilit është edhe ligji i investimeve strategjike në vitin 2015. Sikundër dhe ligji i ri i pronave i cili e trajton pronën private të individit si një mall në shportën e oligarkëve pa pasur respekt për shenjtërinë e pronës dhe zotëruesit e saj.

Duke pranuar përgjegjësitë e PD në të shkuarën për këtë çështje, i sigurova përfaqësuesit e shoqatës së pronarëve se qeveria e ardhshme do të mundësojë një zgjidhje përfundimtare sipas standarteve europiane për pronarët, gjithmonë në konsultim me ta.

Së bashku me ta u dakordësuam për të hartuar një projekt të qartë dhe gjithashtu piketat kyçe të një projektligji që do të zëvendësojë korpusin kriminal të projektligjeve në lidhje me pronën, të miratuar nga qeveritë Rama.

Nën koordinimin e zonjës Ledina Mandia, ne do të ndihmojmë dhe do të ideojmë së bashku me shoqatën e pronarëve një korpus ligjor që do të përpiqet të japë zgjidhjen e duhur për pronën në Shqipëri. Qeveria Rama nuk ka interes raportin e drejtësisë dhe të së drejtës së tyre. Përkundrazi, ajo ka interes vetëm një grusht individësh që përfitojnë në kurrizin e pronarëve.''

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat