Zgjedhjet 2021, Kryesia e PD vendos sot për mënyrën e përzgjedhjes së kandidatëve - Bota Sot
Zgjedhjet 2021, Kryesia e PD vendos sot për mënyrën e përzgjedhjes së kandidatëve

Shqipëria

Zgjedhjet 2021, Kryesia e PD vendos sot për mënyrën e përzgjedhjes së kandidatëve

Më: 25 qershor 2020 Në ora: 08:57
Lulzim Basha

Kryedemokrati, Lulzim Basha, paralajmëroi ditën e djeshme (24 qershor) se kryesia e Partisë Demokratike do të marrë sot (25 qershor) një vendim të rëndësishëm për shoqërinë dhe politikën shqiptare për mënyrën e përzgjedhjes së kandidatëve, në ushtrimin më të madh demokratik që ndonjë parti politike ka bërë ndonjëherë në Shqipëri.

Me mbështetjen dhe ndihmën e vyer të Institutit Ndërkombëtar Republikan (IRI), pranë Partisë Republikane të SHBA dhe të Partisë Konservatore Britanike e Fondacionit Uestminster për Demokracinë, Basha thotë se PD ka garantuar parimet dhe rregullat për përfshirjen e drejtpërdrejtë të anëtarësisë në propozimin dhe përzgjedhjen e kandidatëve.

Një ditë përpara këtij vendimi të rëndësishëm, Basha falenderoi gjatë një videokonference z. David Jones, Drejtuesin e Panelit Parlamentar për Vlerësimin e Kandidatëve në Partinë Konservatore Britanike dhe z. Thibault Muzergues, Drejtor i Programit për Europën në Institutin Ndërkombëtar Republikan për ndihmën e cmuar që na kanë dhënë në këtë rrugëtim sfidues.

“Miqtë tanë ndanë me mua sot besimin se modeli që do të miratojmë nesër në kryesinë e Partisë Demokratike, do të kontribojë për demokratizimin e jetës politike dhe duhet të jetë shembull edhe për partitë e tjera në vend”.

Basha vlerëson se ky është një hap i rëndësishëm për demokracinë tonë.

“Natyrisht gara e vërtetë për demokratët dhe opozitën nis pas këtij procesi, për t’i dhënë Shqipërisë një qeveri që punon për njerëzit, dhe jo për vete”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat