124 raste të reja me koronavirus në Shqipëri, humbin jetën 4 pacientë

Shqipëria

124 raste të reja me koronavirus në Shqipëri, humbin jetën 4 pacientë

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 16:36
Shqipëri

Katër pacientë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi, në dy spitalet Covid.

Fatkeqësisht, edhe pas përpjekjeve të mëdha të ekipeve mjekësore, në dy spitalet Covid, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen një 76 vjeçare nga Shkodra, dhe 3 qytetarë nga Tirana; një 50 vjeçar; një 75 vjeçar dhe një 76 vjeçar, tha Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se nga 500 testimet e kryera, 124 kanë rezultuar raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 33 raste në Tiranë, 19 në Elbasan, 9 në Mirditë, 8 në Lushnje, nga 7 raste Fier, Krujë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Shkodër, Durrës, Vlorë, Divjakë, 3 në Tropojë, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Pukë, nga 1 rast në Kavajë, Kamëz, Pogradec, Tepelenë, Fushë-Arrëz, Dibër, Malësi e Madhe, Vorë, Maliq, Patos.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 41 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3 mijë e 268, që nga fillimi i epidemisë.

Ndërkohë rreth 1 mijë e 600 mjekë familjeje në të gjithë vendin po ndjekin personat aktivë me Covid19, që janë në banesë.

Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe "Shefqet Ndroqi" po trajtohen 116 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 19 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar.

Ndërkohë që në të dy spitalet Covid, përveç pacientëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat