Meta thirrje rinisë: Bashkohuni, merrni në dorë fatet tuaja dhe të atdheut - Bota Sot
Meta thirrje rinisë: Bashkohuni, merrni në dorë fatet tuaja dhe të atdheut

Shqipëria

Meta thirrje rinisë: Bashkohuni, merrni në dorë fatet tuaja dhe të atdheut

Më: 12 gusht 2020 Në ora: 09:31
Presidenti Ilir Meta i bën një thirrje rinisë shqiptare që të bëhen bashkë

Presidenti Ilir Meta i bën një thirrje rinisë shqiptare që të bëhen bashkë dhe të marrin në dorë fatin e tyre dhe të vendit, me rastin e ditës ndërkombëtare të të rinjve.

“Të dashur të rinj e të reja, shpresa dhe garancia e lirisë, sovranitetit e së ardhmes europiane së Shqipërisë, është fakt se shumë prej jush përballen ende me pengesa, përjashtime, moskuptime dhe zhgënjime të mëdha, që ju kanë detyruar të gjeni forma të ndryshme për t’u arratisur nga ky realitet i papranueshëm, deri edhe në largim masiv nga Atdheu”, shkruan Meta.

Ai thotë se përgjatë gjithë historisë sonë, luftës për liri e pavarësi dhe përpjekjeve për demokratizim, progres e begati të Shqipërisë, veçanërisht në momentet e tragjedive, kriza dhe sfidave të mëdha, populli ynë është ringritur dhe udhëhequr nga idealet, guximi, energjia, talenti dhe forca e rinisë, duke i bërë ballë çdo lloj vështirësie dhe shpartalluar çdo lloj kërcënimi.

“Sot në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, apeli im për të gjithë ju të rinj e të reja kuq e zi është: Bashkohuni dhe merrni në dorë fatet tuaja dhe të atdheut tonë!”, apelon kreu i shtetit.

Ai shton se është koha të mbrojnë të ardhmen e Shqipërisë, teksa shpreh besimin në vetëdijen dhe përgjegjshmërinë e madhe që do të merrni për ta ushtruar me vendosmëri dhe shqiptari këtë detyrë të lartë.

“Koha që zëri juaj të dëgjohet! Po, Shqipëria do bëhet nga rinia! Nëse jo ju, kush tjetër?! O sot, o kurrë!”, thotë në mbyllje Presidenti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat