BE i jep ndihmë Shqipërisë 180 milionë euro - Bota Sot
BE i jep ndihmë Shqipërisë 180 milionë euro

Shqipëria

BE i jep ndihmë Shqipërisë 180 milionë euro

Më: 12 gusht 2020 Në ora: 17:47
Foto Ilustrim

180 milionë euro është shuma që Shqipëria do të përfitojë nga Bashkimi Evropian për të përballuar pasojat në ekonomi për shkak të pandemisë.

Për Shqipërinë kushtet e vendosura nga BE janë që ato të përdoren për forcimin e financave publike, qëndrueshmërinë në sektorin financiar, përmirësimin e qeverisjes, luftën kundër korrupsionit dhe mbrojtjen sociale.

Ndihma financiare, pjesë e marrëveshjes së mirëkuptimit, përfshin vendet kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Nga kjo ndihmë përfituese është edhe Kosova, me 100 milionë euro.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca shkruan se edhe njëherë Bashkimi Evropian tregon solidaritetin me vendet e rajonit në kohën e një krize të paprecedentë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat