Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, reagon Soreca: Respektoni ‘5 qershorin’! Çdo ndryshim tjetër të diskutohet në Këshill

Shqipëria

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor, reagon Soreca: Respektoni ‘5 qershorin’! Çdo ndryshim tjetër të diskutohet në Këshill

Më: 28 shtator 2020 Në ora: 18:56
Luigi Soreca

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, iu drejtohet me një mesazh të fortë politikanëve shqiptarë, duke iu thënë se marrëveshja e 5 qershorit për Reformën Zgjedhore duhet të respektohet.

Përmes një mesazhi në “Twitter”, ambasadori Soreca iu kërkon palëve politike që çdo propozim për ndryshim duhet ta diskutojnë siç duhet në kuadrin e Këshillit Politik.

“Ne përsërisim qëndrimin tonë që marrëveshja e 5 qershorit, e cila ka zbatuar rekomandimet e OSBE/ODHIR mbi reformën zgjedhore, duhet të respektohet. Ne gjithashtu konfirmojmë rëndësinë që çdo propozim për ndryshime të mëtejshme në nenet e kodit zgjedhor shqiptar, të cilat tejkalojnë qëllimin e marrëveshjes së 5 qershorit, të diskutohet si duhet në kuadrin e Këshillit Politik në mënyrë bashkëpunuese dhe gjithëpërfshirëse përpara se të votohet në Parlament”,

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat