Vrasja tronditi ekspertin ligjor, flet e bija e ukrainases së masakruar nga shqiptari

Shqipëria

Vrasja tronditi ekspertin ligjor, flet e bija e ukrainases së masakruar nga shqiptari

Më: 15 tetor 2020 Në ora: 19:40
Fotini Svitlana

Është shoqëruar për në banesën e fudnit Fotini Svitlana, 43 vjeçarja e vrarë në mënyrë mizore nga ish-partneri i saj shqiptar, ku të pranishëm në funeral ishte edhe ish-burri dhe vajza e tyre.

Për herë të parë, 20 vjeçarja foli për mediat lokale greke rreth humbjes së nënës së saj.

“Ishte dobësia ime!… Gjithmonë në qendër të vëmendjes. Unë nuk kam nevojë të shpreh ndjenja … Nuk ka fjalë për të… Ndonjëherë jeta na jep surpriza të pabesueshme”, ka thënë mes lotësh e bija.

Trishtimi për vrasjen e 43-vjeçares dhe partnerit të saj farmacist, pasohet nga zemërimi për vrasësin.

Ish-partneri i gruas fatkeqe, 45-vjeçari shqiptar, vazhdon të jetë i dyshuari kryesor dhe të gjitha hetimet janë përqendruar në gjetjen e tij.  

Policia po “skanon” të gjithë vendin, por 45-vjeçari vazhdon të rezultoi i zhdukur.

Skenari që ai ka arritur në Shqipëri, duket gjithnjë e më i mundshëm. U deshën 16 orë të plota që hetimet të drejtoheshin drejt tij.

“Çelësi” i çështjes

Autoritetet presin që autoritetet të hedhin dritë mbi hetimin e krimit në Loutraki, si rezultat i heqjes së sekretit telefonik të celularëve të të dyshuarit kryesor dhe dy viktimave. Megjithatë, celularët e Fotini Svitlana dhe Ioannis Zonitsas nuk u gjetën në vendin e krimit. Autoritetet besojnë se autori i mori telefonat e viktimave për të fshehur çdo mesazh kërcënues nga ai.

Sinjalet e celularëve u ndërprenë në 23:30 të mbrëmjes ndërsa një dëshmitar dëshmoi se ai pa dritën e ndezur në shtëpinë e gruas në 21:30. Bazuar në këto dy fakte, policia beson se vrasja e dyfishtë është kryer gjatë kësaj periudhe dy-orëshe, duke hetuar se ku ishte autori në atë kohë.

Krimi tronditi ekspertin mjeko-ligjor

I zotëruar nga një gjendje amoku, shqiptari kreu vrasjet në mënyrë të tmerrshme. Autori i krimit, i cili thuhet se është ish-partneri shqiptar i ukrainasit Fotini Svitlana, theri viktimat e tij me një egërsi të paparë, të cilët ata as nuk arritën të reagonin.

Gjetjet çojnë në vlerësimin se çifti konsuamuan një shishe verë në oborrin e shtëpisë dhe më pas hynë në shtëpi për të vazhduar natën. Si protagonist i një thrilleri, vrasësi i tyre u turr mbi ta dhe filloi t’i rrihte si një makinë vrasëse me një hanxhar ose sëpatë.

Siç tregoi autopsia e kryer nga eksperti mjekësor Nikos Kotakidis, ai goditi farmacistin 42-vjeçar dy herë në kokë, duke ia shpërndarë kafkën në një shkallë të panjohur, ndërsa ai gjithashtu arriti ta godiste në zemër.

Menjëherë më pas, ai u kthye te masazhatorja, e cila po shikonte skenën me tmerr dhe terror dhe duke bërtitur. Ai u përpoq ta godiste atë në kokë, por nuk arriti sepse gruaja u zhvendos për të shpëtuar, por arma vdekjeprurëse e goditi atë. Momentet e fundit të 43-vjeçares ishin të tmerrshme ndërsa vrasësi i etur për hakmarrje e goditi atë furishëm me hanxhar tre herë në kafkë.

Megjithatë, ajo nuk u qetësua, pasi me një goditje tjetër preu arterien e saj kryesore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat