Lleshaj reagon pas shqetësimeve: Asnjë ankesë deri më tani

Shqipëria

Lleshaj reagon pas shqetësimeve: Asnjë ankesë deri më tani

Më: 19 nëntor 2020 Në ora: 18:59
Sandër Lleshaj

Pas shqetësimeve të ngritura edhe nga Presidenti i Republikës, kur ktheu ligjin për gjendjen civile, Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj thotë se deri më tani nuk ka ardhur asnjë nga ankesë nga qytetarët për lëvizjen nga qendrat e votimit.

Nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale, Lleshaj thekson asnjë qytetar nuk mund të lëvizet drejt një adrese të re zgjedhore jashtë vullnetit të tij dhe jashtë përcaktimeve ligjore.

Reagimi i plotë

Asnjë pasiguri apo frikë parazgjedhore nuk justifikon përpjekjet për dezinformim të publikut nga aktorët politikë. Që nga fillimi i muajit tetor 2020, janë publikuar 2 ekstrakte të listave zgjedhore, të cilat janë afishuar në të gjitha bashkitë si dhe janë të aksesueshme tek portali e-Albania.

Asnjë ankesë konkrete për “lëvizje nga qendrat e votimit” nuk është provuar deri tani. Dhe kështu do të vijohet deri në fund. Asnjë mundësi nuk ekziston që dikush të luajë me listat e zgjedhësve.

Ata që e kanë bërë vetë dikur këtë gjë dhe tani druhen se mos kjo gjë do të përsëritet nga ne, duhet të jenë të qetë dhe të qartë: ASNJË qytetar nuk mund të lëvizet drejt një adrese të re zgjedhore jashtë vullnetit të tij dhe jashtë përcaktimeve ligjore. ASNJË!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat