Boiken Abazi i VV-së do të protestojë me qumësht dhe me qepë për Klodian Rashën

Shqipëria

Boiken Abazi i VV-së do të protestojë me qumësht dhe me qepë për Klodian Rashën

Më: 14 dhjetor 2020 Në ora: 18:13
Boiken Abazi

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi, ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij edhe në protestën e sotme për vrasjen e të riut 25-vjeçar, Klodian Rasha, nga Policia.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Abazi i ka bërë publike edhe ‘mjetet’ me të cilat ai do të protestojë.

Në një fotografi të publikuar, ai ka shkruar se me qumësht do i përgjigjet sprejit të piperit, ndërsa me qepë kundër gazit lotsjellës.

Abazi ka thënë se populli e ka shkarkuar drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Shqipërisë, Ardi Veliu, ndërsa ka mbetur vetëm që Qeveria ta zyrtarizojë këtë vendim.

Kujtojmë se tash e disa ditë janë duke vazhduar protestat ku qytetarë të shumtë po kërkojnë drejtësi për të riun që u vra nga Policia e shtetit.

Si pasojë e protestave janë lënduar disa persona, përfshirë zyrtarë policorë e qytetarë, si dhe janë shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Ndërsa, Sandër Lleshaj dha dorëheqje nga pozita e ministrit të Punëve të Brendshme, por qytetarët nuk mjaftohen me kaq.

Ata duan edhe dorëheqjen e Ardi Veliut.

Ekzekutimi i të riut është bërë në orët e para të mëngjesit të 8 dhjetorit pas i nuk iu bind urdhërit për të ndaluar të dhënë nga polici 25-vjeçar, Nevaldo Hajdaraj.

Ky është postimi i plotë i Abazit:

Qumësht, kundër sprejit të piperit. Qepë, kundër gazit lotsjellës. Populli e ka shkarkuar Ardi Veliun. Qeveria tani duhet vetëm ta zyrtarizojë këtë vendim që t’i hapet rruga hetimeve, dhe t’i lirojë të gjithë të arrestuarit. Drejtësi për Klodianin. Shihemi te sheshi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat