Pa maska dhe jashtë gjatë orarit të ndaluar të lëvizjes/ Gjobiten mbi 400 qytetarë

Shqipëria

Pa maska dhe jashtë gjatë orarit të ndaluar të lëvizjes/ Gjobiten mbi 400 qytetarë

Më: 12 janar 2021 Në ora: 15:29
Policia

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia ka ndëshkuar me masën administrative prej 3.000 lekësh 421 qytetarë të cilët janë konstatuar duke lëizur pa maskë .

Ndërsa 7 shtetas të tjerë janë gjobitur me shumën prej 10.000 mijë pasi lëviznin në rrugë gjatë orarit të ndalimit të lëvizjeve pa arsze të domosdoshme.

4 shtetas janë shoqëruar në ambjentet e Policisë sepse nuk kanë pranuar t’i tregojnë Policisë dokumentin e indentifikimit.

Njoftimi i Policisë:

U konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse, ndëshkohen më masë administrative 421 qytetarë.

Masë administrative edhe për 7 shtetas që u konstatuan duke lëvizur gjatë orarit të ndaluar të lëvizjes.

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.

Si rezultat i këtyre kontrolleve, gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 421 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 4 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë konstatuar 7 qytetarë që lëviznin në rrugë gjatë orarit të ndalimit të lëvizjes, pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me masën administrative 10.000 lekë secili.

Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër, Policia apelon për të gjithë qytetarët që të zbatojnë me rigorozitet masat anticovid.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat