Xhaçka: Prioritet reformimi dhe modernizimit i shërbimeve për shqiptarët jashtë vendit

Shqipëria

Xhaçka: Prioritet reformimi dhe modernizimit i shërbimeve për shqiptarët jashtë vendit

Më: 9 shkurt 2021 Në ora: 20:43
Olta Xhaçka

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka publikuar në rrjetet sociale një video informuese lidhur me ofrimin e shërbimeve për shtetasit shqiptarë, që ndodhen jashtë vendit.

Krahas videos, Xhaçka shkruan se reformimi dhe modernizimi i shërbimit konsullor dhe përmirësimi i shërbimeve për shtetasit shqiptarë jashtë vendit, është prioritet i MEPJ dhe se ka vëmendjen e saj maksimale.

“Sigurisht që ka akoma shumë probleme por gjatë viteve të fundit është bërë një punë e madhe. Sfida jonë është ruajtja e ritmit për të bërë edhe më shumë, në shërbim të çdo shqiptari që jeton e punon jashtë vendit”, thekson Ministrja Xhaçka në postimin e saj.

Në video tregohet në shifra reale rritja e numrit të shërbimeve konsullore dhe shërbimeve për dokumente biometrike me kalimin e viteve, si dhe informacione më të detajuara se ku edhe si shtetasit shqiptarë mund të aplikojnë për këto shërbime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat