Zbulohen detaje nga gjyqi i kontrollorëve, Flora Ndreca shpërthen në lot, gjykata lë ‘porosi’ për urdhëruesin e katërt

Shqipëria

Zbulohen detaje nga gjyqi i kontrollorëve, Flora Ndreca shpërthen në lot, gjykata lë ‘porosi’ për urdhëruesin e katërt

Më: 10 prill 2021 Në ora: 15:05
Foto ilustrim

Në seancën e sotme gjyqësore, me dyer të mbyllura, ku u dhanë masat e sigurisë për tre kontrollorët e Rinasot, nga kqyrja e mesazheve të lexuara ka dalë edhe urdhri i një personi të katërt i cili shkruante “bllokoni kullën”.

Gazetasi.al raporton se gjykata ka pyetur tre të dyshuarit se kush është ky person.

“Është shtetasi K.D dhe është kontrollor në AÇ/ APP që është salla për menaxhimin e trafikut ajror”, mësohet të kenë thënë në këtë seancë tre të dyshuarit.

Ndaj gjykata i ka lënë detyrë prokurorisë ta identifikojë këtë person.

Flora Ndreca, e cila u la në arrest shtëpie, mësohet se ka shpërthyer në lot gjatë seancës duke deklaruar se i kishte falur jetën detyrës që kryente në Rinas.

“Kam një fëmijë të vogël. I kemi dhënë ALBKONTROL-it jetën, por dhe kemi marrë prej tij” u shpreh Ndreca.

Por gjykata, raporton Gazetasi ka komentuar: “Edhe ne jemi të stresuar nga vettingu, por nuk e braktisim detyrën. Përse nuk paralajmëruat për veprimet që do të kryenit dhe përse pas një viti konflikt ju u stresuat të gjithë në të njëjtën ditë?”

Dy të dyshuarit e tjerë Muhin Mezini dhe Armando Fezga të cilët u lanë në arrest me burg thanë se kanë komunikuar në ëhatsapp, pasi kanë rol në sindikatën e pavarur të kontrollorëve të trafikut ajror.

Armando Fegza, deklaroi se kishte porositur dhomat për të pushuar në hotelin pranë aeroportit stafi i kontrollorëve nga fondi i Sindikatës dhe jo nga xhepi i tij.

“Ne vendosëm të pushonim aty në hotel pasi ishim të stresuar” , këmbënguli Fezga, raporton GazetaSi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat