“Nuk ndodh as me Çavesin”, Duma: S’ka gjë më të pacipë se marrja e të dhënave personale të qytetarëve, vepër penale

Shqipëria

“Nuk ndodh as me Çavesin”, Duma: S’ka gjë më të pacipë se marrja e të dhënave personale të qytetarëve, vepër penale

Më: 12 prill 2021 Në ora: 21:01
Grida Duma

Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet në lidhje me databazën e votave të Partisë Socialiste të publikuar në media.

SPAK do të sekuestrojë serverin e e-Albania për të krahasuar të dhënat me qëllim identifikimin e burimit ku janë marrë të dhënat personale të qytetarëve. 

Kandidatja për deputete e PD-së në Tiranë, Grida Duma, thotë për Rtv Ora se kemi të bëjmë hapur me një vepër penale dhe në çdo shtet normal do të kishim dorëheqje në çdo nivel dhe nxjerrjen e përgjegjësive ligjore.

Duma: Edhe punonjës të Sigurimit të Shtetit janë aty. Është një tentativë e dëshpëruar nëpërmjet spiunazhit, informacionit. Nuk ka asgjë për tu shqetësuar se përmes informacionit do të mund të fitojnë votën apo jo. Që kjo përbën një vepër penale nuk ka diskutim, që kjo nuk do ti çojë drejt rezultatit që i ka çuar në këtë ankth sa të përfshihen kaq shumë njerëz në këtë vepër penale shumë të rëndë. Padiskutim që do të duhej të ishte dhënë dorëheqja në çdo nivel dhe do të duhej të ishte kërkuar përgjegjësia por nuk ekziston koncepti shtet në këtë vend më. Kanë marrë fund të gjitha po shumë pak ditë na ndajnë nga dita e ndryshimit. Nuk ka gjë më të dënueshme, më joliri, më të pacipë dhe të shpifur sesa të futesh në të dhënat e individëve. Nuk ndodh me Çavesin, por ndodh me këtë palo individ që kemi në krye të ekzekutivit.

Duke e konsideruar një ndërhyrje brutale të PS në privatësinë e gjithësecilit, Duma thotë se këto të dhëna janë marrë nga administrata në shërbime të ndryshme dhe më pas janë kthyer në lista partie.

Përtej nxjerrjes së përgjegjësive për këtë skandal, Duma thotë se kjo nuk do të ndikojë aspak në rezultatin zgjedhor të 25 prillit.

Duma: Ka shumë delir të madh, kanë vendosur nga një person që është në administratë. Është përfshirë e gjithë administrata si njerëz që marrin përsipër listat e tyre. Kjo nuk do të thotë që është lista e PS. Lista është dorëzuar nga halli, i kanë detyruar të bëjnë listën e tyre. Listat në fakt nuk janë lista që rakordojnë me realitetin. Ata kanë të dhënat e kartës së indentitetit, numrat e telefonit, por për bindjet politike vetë administrata është detyruar të gënjejë se ne i njohim me emër me mbiemër secilin në territorin e vet. Kjo nuk përbën asgjë sa i takon rezultatit, por duhet ndjekur deri në fund të gjithë njerëzit që janë përfshirë në të. Aty thuhet CENSUSI i 2013, CENSUSI real është ai i 2011, ai i bërë me BE. CENSUSI i 2013 është CENSUSI që kanë përdorur këta në institucionet e tyre. Kur kanë shkuar të ofrojnë një shërbim të energjisë elektrike apo diçka tjetër kanë marrë dhe të dhënat e individëve. Dhe këto të dhëna që i kanë vjelë nga administrata, diku për ujësjellësin, diku për energjinë, diku për ndihmën ekonomike, i kanë vjedhur dhe kthyer në lista partish. Është shumë e bezsisshme për njerëzit që i marrin në telefon dhe u dinë të dhënat. Është  një zhveshje e gjithë privatësisë së tyre dhe shqiptarët duhet ta kuptojnë si hapin e fundit të pacipësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat