Vrasja e Xhuvanit, reagon OSBE: Nuk mund të njolloset fushata me gjak, presim hetimin e këtij krimi të shëmtuar

Shqipëria

Vrasja e Xhuvanit, reagon OSBE: Nuk mund të njolloset fushata me gjak, presim hetimin e këtij krimi të shëmtuar

Më: 22 prill 2021 Në ora: 14:33
Ilustrim

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar përmes një deklarate lidhur me ngjarjen e rëndë që tronditi Elbasanin ku u vra Pjerin Xhuvani dhe u plagosën 4 persona.

OSBE thekson se pret nga policia e institucionet gjyqësore të hetojnë plotësisht dhe ta ndjekin penalisht këtë krim të shëmtuar.

Ndërkohë OSBE shprehen se beson që fushata zgjedhore dhe përgatitjet e zgjedhjeve janë një mundësi demokratike e jashtëzakonshme, e cila nuk mund të njolloset me gjak dhe dhunë.

Reagimi i plotë:

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri vërejti me shqetësim incidentin e dhunshëm, që çoi në humbjen e jetës në Elbasan. Mendimet tona janë, së pari, për familjen e viktimës. Ne besojmë, fuqimisht, që fushata zgjedhore dhe përgatitjet e zgjedhjeve janë një mundësi demokratike e jashtëzakonshme, e cila nuk mund të njolloset me gjak dhe dhunë. Presim që policia dhe institucionet gjyqësore të Shqipërisë ta hetojnë plotësisht dhe ta ndjekin penalisht këtë krim të shëmtuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat