Reforma në Drejtësi/ Rama: Kokat e botës së krimit janë prapa hekurave. Ata që kanë llogari të hapura nuk flenë të qetë

Shqipëria

Reforma në Drejtësi/ Rama: Kokat e botës së krimit janë prapa hekurave. Ata që kanë llogari të hapura nuk flenë të qetë

Më: 16 shtator 2021 Në ora: 11:13
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe për Reformën në Drejtësi ku ka theksuar se sot rezultatet e saj janë të dukshme dhe kokat e botës së krimit janë prapa hekurave. Rama theksoi se ka nga ata që janë në skuta por që vetëm e shtyjnë ditën e gjykimit, pasi llogaria është e pashmangshme.

Rama: Ne e kemi besuar që në pikënisje dhe sot më shumë reformën në drejtësi me vetëdijen se rezultatet e saj nuk vijnë kollaj dhe shpejt. Të ndërtosh nga e para një pushet të pavarur në vend të një të drejtësie të kalbur është njësoj si të transplantosh një kolonë vertebrore me një të re. Duhet të një këmbëngulje e pashembullt dhe durim i pashoqë përballë një sfide që duket e humbur.

Kur u nisëm nuk kishte tunel, por vetëm terr të plotë ku cekiçi i gjykatësve të korruptuar bënte kërdinë dhe pandëshkueshmëria e më të fortëve legenoste Shqipërinë. Sot toka lëkundet në këmbët e tyre që dikur shikonin popullin nga lart poshtë. Organet e drejtësisë u kanë dalë nga duart edhe politikës e krimit. Partitë po e humbin fuqinë për ti rezistuar presionit të kohës që kërkon drejtësi. Askush që ka llogari të hapura me ligjin nuk fle më i qetë.

Kokat e botës së krimit janë prapa hekurave, por ka edhe nga ata që janë në skuta ku vetëm e shtyjnë në kohë, e nuk e ndalin dot ditën e llogarisë para gjykatës. Kjo shumicë do punojë ngushtësisht me aleatët strategjikë duke e mbështetur pa asnjë rezervë reformën në drejtësi. Mbështetja jonë për proceset do jetë e palëkundur dhe do jemi në gatishmëri të plotë për çdo gjë që do nevojitet nga ana jonë këtu në Kuvend për zbatimin e kësaj reforme dhe për motivimin profesional të drejtësisë së re.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat