Lu: Prokurorë të FBI-së hetojnë çështjen Tahiri - Bota Sot
Lu: Prokurorë të FBI-së hetojnë çështjen Tahiri

Shqipëria

Lu: Prokurorë të FBI-së hetojnë çështjen Tahiri

Më: 13 janar 2018 Në ora: 09:39
Donald Lu

Ambasadori amerikan në Shqipëri, Donald Lu, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ofruar prokurorë të FBI-së dhe agjencive të zbatimit të ligjit për një hetim të plotë dhe zbulimin e së vërtetës për çështjen e ish ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Në një prononcim për Balkanweb, Lu tha se çështja Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor.

“Kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet. Shtetet e Bashkuara po e ndjekin nga shumë afër këtë çështje, por edhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiliano Shullazit, Lul Berishës dhe 3 gjykatësve të Apelit në Durrës”, thekson ambasadori amerikan.

Donald Lu thotë se Uashingtoni kërkon të shikojë një hetim aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore. “E kemi përcjellë këtë mesazh: Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin”, theksoi Lu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera