Tritoli në Shkodër, ish-drejtuesi i policisë: Çështja e kanabisit - Bota Sot
Tritoli në Shkodër, ish-drejtuesi i policisë: Çështja e kanabisit

Shqipëria

Tritoli në Shkodër, ish-drejtuesi i policisë: Çështja e kanabisit

Më: 13 janar 2018 Në ora: 18:33
Ish-drejtuesi i Policisë, Arjan Hoxha

Ish-drejtuesi i Policisë, Arjan Hoxha, i ftuar në studion e Report Tv ka zbardhur detaje nga atentati me moto-bombë në Shkodër, ku mbetën të plagosur tetë persona, mes të cilëve shënjestra e sulmit Lul Kulla dhe 7 të tjerë kalimtarë të rastit. 

Lënda shpërthyese ishte vendosur në një motor pranë një objekti dy katësh në pronësi të shënjestrës. Për Arjan Hoxhën atentati i sotëm dyshohet se ka lidhje me pazaret e drogës, pasi Kulla një vit më parë është arrestuar për kultivim kanabisi. 

"Një nga pistat kryesore ku po heton policia e shtetit është trafiku i kanabisit, Kulla ka qenë i arrestuar në 2016 për kultivim kanabisi. Besoj se policia do hedhë dritë shumë shpejt mbi këtë ngjarje, pasi të bëhet këqyrja e kamerave, zbardhja e të kaluarës së shënjestrës", u shpreh Hoxha.  

Ai thekson gjithashtu se nga rrethanat si ka ndodhur atentati me bombë, autorët kanë mirëmenduar planin, pasi policia ishte në festë, ndërsa kanë studiuar edhe lëvizjet e objektivit. "Momenti i sulmit i mirëmenduar, pasi policia ishte në festë, autori e ka studiuar lëvizjet e objektivit të atentatit. Për shkak të provave të pakta që lënë këto prova penale, janë tepër të vështira për t'u zbuluar". 

Hoxha komentoi edhe largimin nga detyra të Haki Çakos, i cili sipas tij duhet të ishte shkarkim. "Është përdorur lirim dhe jo shkarkim, kjo është bërë qëllimisht, por në fakt duhej theksuar shkarkim nga detyra". 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera