Hapet mundësia për të vizituar një plazh të virgjër në Shqipëri... quhet Pishpora! - Bota Sot
Hapet mundësia për të vizituar një plazh të virgjër në Shqipëri... quhet Pishpora!

Shqipëria

Hapet mundësia për të vizituar një plazh të virgjër në Shqipëri... quhet Pishpora!

Më: 6 korrik 2018 Në ora: 20:32
Plazhi i Pishporës në Fier

Hartës së plazheve në vend i është shtuar edhe një plazh i ri. Ai është plazhi i Pishporës në Fier, por që nuk frekuentohej për shkak se nuk kishte rrugë.

E sapohapur është një rrugë rënore. Të çon në plazhin më të ri të vendit. Në Pishporë, 20 km larg qytetit të Fierit.

Dhe pse ka ekzistuar gjeografikisht pushuesit nuk mund të mbërrinin aty.

“Është plazh i paprekur, tani po hapen lokalet e rinj, falë rrugëve që u bënë”.

“Është plazh i virgjër, do dorë nga njerëzit, duhet pastruar”.

Ndodhi nga dëshira e një burri, të cilit i tërhoqi vëmendjen zona atraktive. Ai thjesht investoi një shteg rëre.

“Shikoja shumë të huaj që vinin deri në një farë vendi dhe nuk kalonin dot dhe më lindi dëshira, pse të mos u hap rrugë unë këtyre personave që ta shijojnë këtë plazh. Është ndër plazhet më të pastra, janë 3-4 km rrugë e përshkueshme pa problem”.

Në ditët e para të Korrikut janë vendosur çadrat dhe shezlonget e para. Dikush edhe po ngre një kabinë plazhi.

Pushuesit e parë ndjehen të kënaqur. Ata e kanë patur gjithmonë pranë, por s’kanë mundur ta shijojnë.

“Është plazhi i virgjër, rërë kurative, sot është bërë rruga do vijnë edhe më shumë, është plazh i pasur me jod”.

Momentalisht duket si një oaz i vogël. Me pak njerëz, ku ende nuk ka shkuar energjia elektrike. Në një të ardhme Pishpora ndoshta do të renditet tek plazhet më shumë të dëshiruara për bregun e pastër, rërën, qetësinë, por edhe dunat ranore të rralla për çdo bregdet, jo vetëm në Shqipëri.

Image
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera