Bushati-Kotzias takohen në Bruksel - Bota Sot
Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

Shqipëria

Bushati-Kotzias takohen në Bruksel

Më: 11 korrik 2018 Në ora: 22:15
Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, është takuar ditën e sotme me homologun grek Nikos Kotzias gjatë samitit të NATO-s në Bruksel.

Të dy ministrat biseduan për ecurinë e dialogut mes Shqipërisë dhe Greqisë deri tani si dhe vijimin e diskutimeve për arritjen e një marrëveshjeje mes dy vendeve.

Takimi Bushati-Kotzias vjen një ditë pas atij mes dy kryeministrave, Edi Rama dhe Aleksis Tsipras.

Biseda mes Bushatit dhe Kotzias vijoi në vazhdën e këtij takimi ku u fol rreth negociatave mbi një numër të madh çështjesh dhe vlerësimi i arritjeve të deritanishme.

Mes dy vendeve ka ende çështje që vazhdojnë të diskutohen nga grupet e negociatave, por kryeministrat Rama dhe Tsipras shprehën besimin e një zgjidhjeje pozitive së shpejti.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera