Kaloi vettingun, por nuk shpëtoi. Kërkohet hetim i thelluar për gjyqtarin e lartë Edmond Islamaj - Bota Sot
Kaloi vettingun, por nuk shpëtoi. Kërkohet hetim i thelluar për gjyqtarin e lartë Edmond Islamaj

Shqipëria

Kaloi vettingun, por nuk shpëtoi. Kërkohet hetim i thelluar për gjyqtarin e lartë Edmond Islamaj

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 17:21
KPK

Komisioneri publik ka ankimuar në shkallën e dytë të vettingut, Komisionin e Posaçëm të Apelimit, vendimin e dhënë më 7 qershor nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit për gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Edmond Islamaj.

Edhe pse KPK-ja e shpalli të përshtatshëm për të vijuar detyrën, Komisioneri Publik thekson se hetimi nuk është i plotë dhe ka mangësi sa i përket komponentit të pasurisë.

Komisioneri Publik, nëpërmjet ankimimit kërkon nga KPA që të riparojë mangësitë e hetimit administrativ të KPK-së gjatë shqyrtimit të çështjes në seancë gjyqësore.

Komisionerët Publikë përfaqësojnë interesin publik gjatë procesit të rivlerësimit kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera