Baza e NATO në Kuçovë/ Alarmohen rusët: Skema e “Shqipërisë së Madhe”, nxitet gjakderdhja… - Bota Sot
Baza e NATO në Kuçovë/ Alarmohen rusët: Skema e “Shqipërisë së Madhe”, nxitet gjakderdhja…

Shqipëria

Baza e NATO në Kuçovë/ Alarmohen rusët: Skema e “Shqipërisë së Madhe”, nxitet gjakderdhja…

Më: 10 gusht 2018 Në ora: 12:55
Fotofondet

“Baza e re e NATO-s në Shqipëri kërcënon shkallëzimin e skemës së “Shqipërisë së Madhe”. Keshtu shkruan portali “Fort-Russ”, pas lajmit per bazen e re qe NATO do te ngreje ne Kucove, duke shprehur shqetesimin e madh me te cilen Moska zyrtare e ka marre kete vendim te aleances.

Ne shkrim transmetohet edhe lajmi i dhene nga Kryeministri i Shqiperise, Edi Rama, qe e ka quajtur kete nje lajm shume te mire.

“Lajm shumë i mirë! Këshilli i Atlantikut të Veriut ka miratuar vendimin për të ndërtuar bazën e parë ajrore në Ballkanin Perëndimor në Shqipëri”- shkroi Rama.

Pjesa tjetër e deklaratës së tij thotë:

“Me fondet e Aleancës së Atlantikut të Veriut dhe në partneritet me qeverinë e Republikës së Shqipërisë, NATO do të investojë mbi 50 milionë euro për fazën e parë të projektit për modernizimin e bazës ajrore të Kucovës. Përmes këtij projekti, i cili pritet të fillojë brenda vitit, Kucova do të shërbejë si bazë mbështetëse për NATO-n për furnizimin me ajër, mbështetje logjistike, mirëmbajtjen e ajrit, si dhe trajnimin për aleancën.

Kucova do të shërbejë gjithashtu si një bazë kombëtare për Forcën Ajrore Shqiptare dhe ky investim strategjik i NATO-s në Shqipëri do të sjellë një standard të ri për forcat tona të armatosura.

Pa dyshim, një investim i këtyre dimensioneve krijon mundësi të reja për zhvillimin ekonomik dhe shoqëror të të gjithë rajonit, ku është planifikuar ndërtimi i kësaj baze të re ajrore për ekonominë.

Paralelisht, janë duke u zhvilluar diskutime të drejtpërdrejta me partnerin tonë strategjik, SHBA, për modernizimin e kapaciteteve ajrore shqiptare. Pritet që vendimet e përbashkëta të këtyre diskutimeve së shpejti do të shkojnë për t’u miratuar në Kongresin Amerikan. ”

Kryeministri shqiptar theksoi se zbatimi i projektit duhet të fillojë më vonë këtë vit. Baza ajrore do t’i shërbejë forcave ajrore shqiptare, do të sigurojë mbështetje logjistike, ushtrime stërvitore dhe do të mbështesë operacionet e furnizimit të NATO-s.

Shqipëria u bashkua me Partneritetin për Paqe të NATO-s në vitin 1994 dhe iu bashkua aleancës në vitin 2009.

“Zgjerimi i infrastrukturës së NATO-s në Shqipëri nuk është befasi dhe është pjesë e fushatës më të madhe të SHBA-NATO për të promovuar një “Shqipëri të Madhe”, që përfshin nxitjen e konflikteve etno-fetare në shtetet ballkanike me popullsi shqiptare”- thuhet ne artikull.

Sipas shkrimit, “Analistët e FRN kanë parashikuar vazhdimisht se Ballkani mund të jetë beteja e ardhshme gjeopolitike në fushatat e destabilizimit të Atlantikut nëpërmjet skemës së “Shqipërisë së Madhe”. Në këtë kontekst, krijimi i një baze të NATO-s në Shqipëri padyshim që përfaqëson fillimin e operacioneve të reja të destabilizimit dhe përshkallëzimit të konflikteve në rajon. 50 milionë euro të parashikuara për projektin e bazës ajrore ka të ngjarë të gjejnë rrugën e tyre për të nxitur gjakderdhjen e re në formën e separatizmit radikal shqiptar në shtetet fqinjë, është një mundësi që FRN të vazhdojë të monitorojë në kontekstin e NATO- Skema e “Shqipërisë së Madhe” për Ballkanin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...