Rama flet për 20 emigrantët që do marrë nga Italia: Nuk ka tregti me BE! - Bota Sot
Rama flet për 20 emigrantët që do marrë nga Italia: Nuk ka tregti me BE!

Shqipëria

Rama flet për 20 emigrantët që do marrë nga Italia: Nuk ka tregti me BE!

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 07:59
Edi Rama

Për herë të parë kryeministri Edi Rama ka folur për 20 emigrantët që Shqipëria do të marrë nga Italia.

Në një intervistë për Corriere, ai thotë se se vendimi nuk është tregti me BE për çështjen e integrimit, pasi të gjithë duhet të bëjnë pjesën e tyre në lidhje me këtë çështje.

"Nuk ka tregti me BE, por të gjithë duhet të bëjnë pjesën e tyre. Duhet të bënim diçka për ata persona që u kthyen në të burgosur. Këtu flitet për jetën njerëzore. Ne do të bëjmë për ta atë që bëri Italia për ne, Eritreanët e kohës Ne do të bëjmë për ta ata, atë që bëri Italia për ne. Italia ka bërë shumë për ne dhe për Evropën: por për një kohë të gjatë ajo është lënë vetëm". tha Rama. 

Pyetjes se a do të pranojë Shqipëria më shumë emigrantë në të ardhmen? Rama shprehet se "Nuk do ta zgjidhte problemin. Shpresoj që Evropa të zgjohet dhe se të gjithë do të bëjnë pjesën e tyre".

Si do të transferohen?
"Agjencitë kompetente merren me këtë çështje. Ne do të bëjmë për ta atë që bëri Italia për ne, Eritreanët e kohës, kur na përshëndetën dhe na përpoqën ".

Si ishin negociatat me qeverinë italiane?
"Nuk kishte negociata. Ne donim të bënim diçka, por ne hezitonim të shmangnim keqkuptimet me Romën. Shkëmbimi midis ministrave të jashtëm e ka zgjidhur këtë. Italia ka bërë shumë për ne dhe për Evropën: por për një kohë të gjatë ajo është lënë vetëm".

A do të përshpejtojë kjo gjë anëtarësimin në BE?
"Nuk ka shkëmbim. Unë nuk u mora me këtë çështje me Kryeministrin Conte. Këtu bëhet fjalë për jetën njerëzore. Në rrezik ka gjëra të rëndësishme që për fat të keq kanë humbur rëndësinë në këto ditë".

Kohë më parë Salvini kritikoi hyrjen tuaj në BE ...
"Nuk dua të gjykoj, nuk do të zgjidhte asgjë. Ishim mirënjohës për pyetjen “Diciotti”. Qëllimi është një pozicion i unifikuar evropian që për fat të keq nuk është sot ».

Cila është marrëdhënia juaj me Romën?
"Marrëdhëniet midis Italisë dhe Shqipërisë kanë qenë gjithmonë të shkëlqyera, pavarësisht nga forcat politike në qeveri. 

Ku duhet të përmirësohet Shqipëria?
"Ne jemi në rrugën e evropianizimit: kemi bërë shumë, por mbetet shumë për t'u bërë".

Trafikimi i drogës, megjithatë, shqetëson ...
"Ne jemi ndër ata që kanë bërë më shumë. Por siç tregohet nga lufta kundër mafies në Itali kjo është një betejë që zgjat më shumë se seria "Gomorra" ».

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...