Pro apo kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës? Meta flet zyrtarisht - Bota Sot
Pro apo kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës? Meta flet zyrtarisht

Shqipëria

Pro apo kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës? Meta flet zyrtarisht

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 10:15
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka folur për herë të parë në lidhje me debatin e madh për ndryshimin apo jo të kufijve të Kosovës.

Gjatë një interviste për “Albanian Daily News”, ka thënë qartë se “Shqipëria ka qenë e mbetet mbështetëse e fortë e dialogut Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga BE e mbështetur nga SHBA” duke theksuar se “rëndësi të veçantë ka respektimi i parimeve bazë të sanksionuar në Kartën e Helsinkit dhe të Parisit të OSBE për sigurinë në Europë, veçanërisht parimi i mosndryshimit të kufijve.”

“Sovraniteti dhe integriteti territorial i Kosovës është një realitet i njohur dhe i pranuar nga një shumicë bindëse e vendeve anëtare të OKB,” tha shtuar Meta.

“Mbështes qëndrimin e qeverisë së Shqipërisë në përkrahje të përpjekjeve të qeverisë së Kosovës për ruajtjen e stabilitetit, integritetit territorial, karakterit multietnik të shtetit të Kosovës.

Procesin e integrimit të rajonit në BE e shoh drejt bërjes të parëndësishëm të kufijvedhe jo drejt imponimit të kufijve të rinj.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...