Shqipëri-Gjermani/ Shtohen marrëveshjet e bashkëpunimit - Bota Sot
Shqipëri-Gjermani/ Shtohen marrëveshjet e bashkëpunimit

Shqipëria

Shqipëri-Gjermani/ Shtohen marrëveshjet e bashkëpunimit

Më: 4 shtator 2018 Në ora: 14:46
Besnik Dervishi, Stefan Brink

Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale, z. Besnik Dervishi dhe Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave dhe Lirinë e Informimit të Landit Baden-Württemberg në Gjermani, z. Stefan Brink, nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit mes dy institucioneve.

Besnik Dervishi, gjatë fjalës së tij në ceremoninë e nënshkrimit, vlerësoi si mjaft të rëndësishëm bashkëpunimin me Autoritetin e Landit të Baden-Württemberg. “Ne kemi disa marrëveshje me Autoritete të ndryshme homologe për mbrojtjen e të dhënave personale. Por kjo është e veçantë, sepse është e para që përfshin edhe veprimtarinë e të drejtës për informim. Zyra e Komisionerit është e angazhuar maksimalisht për të qenë sa më aktive në projekte dhe në bashkëpunimin ndërkombëtar” – theksoi Komisioneri. Ndërsa, z. Stefan Brink nënvizoi në fjalën e tij se “secili do të kontribuojë në këtë marrëveshje me traditën dhe asetet e tij institucionale. Njëkohësisht, Autoriteti që përfaqësoj është i gatshëm t’ju mbështesë maksimalisht në procesin e integrimit në Bashkimin Evropian”.

Marrëveshja synon, që shkëmbimi i eksperiencës dhe praktikave më të mira në zbatimin e legjislacionit respektiv kombëtar në të dy këto fusha, të garantojë standarde bashkëkohore për liritë dhe të drejtat themelore të qytetarëve. Kjo marrëveshje është pjesë e aktiviteteve të parashikuara nga “Projekti i Binjakëzimit Antikorrupsion”, pjesë e të cilit është edhe Zyra e Komisionerit dhe që zbatohet në vendin tonë nga një konsorcium gjermano-austriak.

Dokumenti mban në konsideratë përmirësimet e rëndësishme ligjore në fushën e mbrojtjes së të dhënave personale (Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave në BE dhe modernizimin e Konventës 108 të Këshillit të Evropës), si dhe kuadrin ligjor evropian përsa i përket të drejtës për informim. Palët angazhohen të organizojnë dhe zhvillojnë një sërë aktivitetesh të përbashkëta. Njëkohësisht, Autoritetet do të shkëmbejnë informacion për ndryshimet e kuadrit ligjor/rregullator në të dy fushat, me synimin për përmirësimin e vazhdueshëm të tij.

Një ditë më parë, Komisioneri i Landit të Baden-Württemberg, z. Stefan Brik, zhvilloi një seancë trajnimi për stafin e Zyrës së Komisionerit, ku prezantoi veprimtarinë dhe drejtimet kryesore të punës së Autoritetit që drejton.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...