Berisha “zbulon” vrasësit e Azem Hajdarit - Bota Sot
Berisha “zbulon” vrasësit e Azem Hajdarit

Shqipëria

Berisha “zbulon” vrasësit e Azem Hajdarit

Më: 12 shtator 2018 Në ora: 11:59
Sali Berisha

Ish- kryeministri Sali Berisha lëshoi akuza të forta në ceremoninë përkujtimore të 20 vjetorit të vrasjes së Azem Hajdarit.

Sipas Berishës tribuni i demokracisë u ekzekutua nga shteti me uniforma.

Ish- kryeministi tha se Azemi ka vuajtur shumë sepse nuk shkonte dot luftëtar në Kosovë.

“Ai ishte një lirder epokal, aq sa ishte i zakonshëm ishte edhe i jashtëzakonshëm. Aq sa ishte i vrullshëm, aq dëgjonte dhe pranonte këshilla. Atë e vranë sigurisht, shteti me uniforma dhe natyrisht është jo reale të mendosh se ai nuk kishte armiq.

Por nesë ka një njeri që ruante komunikimin me të tjerët, askush më shumë sesa ai. Ai kishte respekt për njeriun. Këtu qëndron arsye që ai ishte i gatshëm për të takuar dhe biseduar. Një tribun në çështjen kombëtare. Në takimin e parë me Besnik Mustafën, i them që ne jemi kosovarë dhe ashtu jemi. Tropoja është malësi Gjakove dhe pa Shqipëri të lirë nuk ka Kosovë të lirë.

Kjo ishte problemi tek pluralizmi. Nuk besoj të ketë patur njeri që të ketë vuajtur më shumë se ai se nuk po shkonte dot ai si luftëtar i thjeshtë në Kosovë. Një kërkesë që do tua paraqiste me insistim çdo ditë. Vendim im është vetëm atj”, tha Berisha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...